W KTÓRYCH PRODUKTACH JEST NAJWIĘCEJ BIAŁKA?

Podstawowym składnikiem budulcowym organizmu jest białko. Wchodzi w skład enzymów, przeciwciał jak również hormonów. Białka są budulcem nowych tkanek oraz materiałem uzupełniającym stare tkanki, zajmując aż 77% ich składu. Spożywanie odpowiednich ilości białka jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu jak również znacząco wpływa na wzrost i rozwój kości, tkanki miękkiej oraz budowę masy mięśniowej.

Osoby regularnie uczęszczające na siłownię wykazują wyższe zapotrzebowanie na białko. W takim przypadku optymalna dzienna porcja białka powinna wynosić ok. 2g na 1kg masy ciała.
Jak łatwo wyliczyć osoba ważąca 70 kg powinna dziennie spożywać 140 g białka.

Pełnowartościowe białko możesz znaleźć w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, rybach i owocach morza.
Aby osiągnąć zalecaną ilość dziennego zapotrzebowania na białko najlepiej sięgnij po produkty, które w swoim składzie zawierają go najwięcej.

Poniższe tabele przedstawiają ilość białka w poszczególnych produktach w zależności od źródła ich pochodzenia.

W codziennej diecie nie powinno zabraknąć również mleka oraz nabiału. Zalecamy spożywanie mleka koziego oraz jego przetworów. Mleko kozie – w odróżnieniu od popularnego w naszym kraju mleka krowiego – posiada wiele dodatkowych substancji odżywczych, witamin, minerałów oraz mniejszą zawartość tłuszczu. Struktura i skład białka mleka koziego są korzystniejsze dla organizmu ludzkiego. Białko mleka koziego ma wysoką wartość biologiczną, zawiera wszystkie niezbędne dla człowieka aminokwasy.

Mleko kozie zawiera kazeiny w postaci zbliżonej do mleka kobiety karmiącej.
Białka serów kozich zawierają wszystkie niezbędne dla organizmu aminokwasy (leucyna, izoleucyna, lizyna, treonina, metionina, fenyloalanina, tryptofan, walina), których organizm nie może sam wytworzyć, przez co pobiera je z pożywienia. Są to więc produkty pełnowartościowe. Białka w serze kozim są szczególnie łatwo przyswajalne przez organizm.

POLUB NASZ SERWIS NA FB

4.9/5. Głosów: 2
Czekaj...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

-20% NA ZAKUP EBOOKA ODBIERZ KOD