KAPSAICYNA – NAJLEPSZY NATURALNY SPALACZ TŁUSZCZU?

Kapsaicyna jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy alkaloidów, który znajduje się między innymi w ostrej papryce. W głównej mierze substancja ta odpowiedzialna jest za powstawanie uczucia pieczenia podczas spożywania papryczek chili. Niemniej jednak, na przestrzeni lat odkryto wiele innych właściwości kapsaicyny. Jakich? Tego dowiesz się z dalszej części tekstu.

W artykule:
1. Kapsaicyna i jej wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej
2. Najważniejsze właściwości
3. Naturalna kapsaicyna – poznaj przepis
4. Właściwości prozdrowotne kapsaicyny

1. Kapsaicyna i jej wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej

Znasz to uczucie, kiedy podczas jedzenie papryczki chili nagle robi Ci się piekielnie gorąco? To właśnie kapsaicyna, która wykazuje silne działanie termogenne. Oznacza to, że pod jej wpływem dochodzi do nagłego wzrostu produkcji ciepła w naszym organizmie.

Ponadto, niniejsza substancja wpływa na pobudzenie receptorów w organizmie, które z kolei odpowiedzialne są za uwolnienie adrenaliny oraz noradrenaliny przyspieszających tempo naszego metabolizmu, jak i nasilenie procesów lipolizy.

Dodatkowo, kapsaicyna wpływa na nasilenie apoptozy (zaprogramowanej śmierci) komórek tłuszczowych. Dlatego też, nie jest żadną przesadą stwierdzenie, iż kapsaicyna przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, a tym samym do przyspieszenia procesów odchudzania.

2. Najważniejsze właściwości

Czy wiesz, że to właśnie zawartość kapsaicyny w danym produkcie decyduje o jej ostrości? Przekonał się o tym austriacki chemik oraz farmaceuta W. Scoville, który utworzył listę najostrzejszych przypraw świata (skala Scoville’a).

Na samym jej szczycie możemy znaleźć czystą kapsaicynę, a pod nią między innymi paprykę „Pepper X” oraz paprykę „Naga Jolokia” (uznaną za najostrzejszą z papryczek chili i umieszczoną w 2007 roku w księdze rekordów Guinnesa).

Kapsaicyna jest substancją rozpuszczającą się w alkoholu oraz tłuszczach. Dlatego też, jeśli po zjedzeniu ostrej papryczki próbujesz ugasić pragnienie wodą, nic tym nie wskórasz. Lepiej szybko sięgnij po szklankę pełnotłustego mleka, które w krótkim czasie złagodzi Twój ból.

3. Naturalna kapsaicyna – poznaj przepis

Chociaż kapsaicyna dostępna jest w formie łatwoprzyswajalnych suplementów diety, najlepiej jest wytworzyć ją samodzielnie. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne.

Oto przepis: Około 1 kilograma wybranej papryczki chili (najlepiej Naga Jolokia) dokładnie opłucz i pokrój na drobne kawałki (pamiętaj o tym, aby nie usuwać nasion). Przełóż produkt do pojemnego słoika i zalej go około 1 litrem oleju z pestek winogron. Tak przygotowaną miksturę odstaw w ciemne i chłodne miejsce na okres 7-10 dni, starając się każdego dnia wstrząsać słoikiem. Po upływie określonego czasu, przelej uzyskany płyn do ciemnej szklanej butelki.

UWAGA! Pamiętaj, aby podczas przyrządzania kapsaicyny przez cały czas mieć założone kuchenne rękawice ochronne. Staraj się również nie dotykać palcami okolic twarzy oraz oczu. Po zakończeniu czynności, kilka razy dokładnie umyj swoje ręce.

4. Właściwości prozdrowotne kapsaicyny

Na podstawie wieloletnich badań oraz obserwacji klinicznych stwierdzono, że kapsaicyna wykazuje szereg właściwości leczniczych, w tym właściwości antyoksydacyjnych oraz przeciwdrobnoustrojowych.

Dlatego też, niniejszy składnik znajduje szerokie zastosowanie w łagodzeniu objawów zaburzeń, takich jak:

• Zakażenia bakteryjne organizmu;
• Choroby układu pokarmowego, w tym wrzody żołądka;
• Choroba Alzheimera;
• Zmiany nowotworowe (według niektórych badań kapsaicyna odpowiedzialna jest za zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych, a nawet za zahamowanie rozwoju komórek już istniejących).

Kapsaicyna to niezwykła substancja, która skutecznie pomoże nam nie tylko w walce ze zbędnymi kilogramami, ale również w łagodzeniu objawów niektórych chorób. Trzeba jednak pamiętać, że niniejszą substancję należy przyjmować wyłącznie w niewielkich dawkach, albowiem spożywanie jej w nadmiernych ilościach może doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu.

POLUB NASZ SERWIS NA FB

5.0/5. Głosów: 2
Czekaj...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

-20% NA ZAKUP EBOOKA ODBIERZ KOD